Študenti v EUROPA-PARKU

Reportáž o EUROPA-PARK v Kežmarskej televízii.

Nemecký EUROPA PARK už ponúkol prácu študentom

Ľubovnianske noviny – celý článok TU

Valéria Valeková a študenti Strednej odbernej školy zo Starej Ľubovne

20. júl 1969 sa do histórie ľudstva zapísal ako jeden z najdôležitejších dní v celej jeho histórii. Bol to deň, kedy sa prvý krát dotkla ľudská noha mesiaca, spolu s vetou, ktorá obehla celý svet a časť vesmíru: „Je to len jeden malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo.“ (Neil Armstrong)

A presne takto sme sa cítili,  keď sme prvý krát, po takmer 15 hodinách únavnej cesty, vyčerpaní  vystúpili z auta a dotkli sa chodníka pred našou ubytovňou. Vedeli sme, že tento deň sa do našich životov zapíše ako deň, kedy sme odštartovali našu súkromnú horskú dráhu v najväčšom zábavnom parku v Európe. Pre niektorých je to len zastávka na ich ceste životom – a aj keby. Koľko  z nás, koľko z našich rovesníkov, sa môže popýšiť, že pracovali v tak veľkom kolose, v kolose, ktorý bol vybudovaný od nuly. Všetci dobre vieme aké ťažké je začať od nuly. Nie len samotná prax v jednotlivých hoteloch, alebo reštauráciách nám do života priniesla niečo nové. Boli to hlavne ľudia. Poznávanie ľudí z celého sveta. Toľko národností na jednom mieste. Môžem s čistým svedomím prehlásiť, že Európa Park je miesto, kde nezáleží na tom kto ste, ani odkiaľ ste prišli. Stretávajú sa tu ľudia z celej Európy, ba z celého sveta a všetci sme tu z jedného jediného dôvodu: aby sme žili svoj život na plno. Či už nám k tomu stačí voľný pád na horskej dráhe, ktorá ide tak rýchlo až vám slzia oči, alebo je to len tá celková atmosféra. Keď prechádzate jednotlivými časťami parku, skutočne máte pocit, ako by ste boli v tej danej krajine, ktorej bola tá časť venovaná. Do detailov prepracované detaily každej atrakcie, budovy okolo ktorej prejdete. Je to neuveriteľné. Je to ako splniť si sen, o ktorom sme snívali ako deti. Vyskúšať všetky, aj tie najbláznivejšie dráhy, ktoré toto miesto ponúka, zabaviť sa na najlepších zábavách otvorených pre širokú verejnosť. A to všetko takmer zadarmo. Napriek tomu, že sme tu už vyše dvoch mesiacov a naša cesta sa pomaly, ale isto blíži ku koncu, nestihli sme vyskúšať všetky atrakcie, ktoré nám Európa Park ponúkol. No nie je všetko len o zábave.

Je pekné zistiť, že niektoré veci sa nemenia ani s rozdielom tisíc kilometrov. Práca je rovnaká všade na svete. No jediný rozdiel je v tom, že my, ako študenti hotelovej akadémie máme perfektné základy pre získanie práce aj na mieste ako je toto. Kolegovia, ktorí nám na všetky naše otázky odpovedali vždy s radosťou, aj napriek tomu, že sme väčšinou zneli ako úplní hlupáci, pri snahe poskladať aspoň jedu súvislú vetu. Nikdy sa mi nestalo, aby ma niekto z kolegov, vedúcich, či dokonca hostí vysmial, za spôsob akým komunikujem.

Neraz sme sa všetci po práci stretli na terase a do noci sa smiali na tom, ako všetci používame tie iste frázy: „neviem“ a „nerozumiem“. Postupom času, ako naša slovná zásoba rastie, zisťujeme, že sme na tom každým dňom lepšie a lepšie. Naša komunikácia je stále na lepšej a lepšej úrovni.

A to je práve to, čoho sa mladí ľudia ako my, ambiciózni, chtiví a zapálení boja najviac. Komunikácia. Aj ja som sa bála. Niektorí z nás pred svojim prvým dňom v práci ani nespali, ako veľmi boli nervózni.  No dnes sme tu, s ľuďmi  čo sa postupom času stali našou prechodnou rodinou, zažívame spolu zábavu, ale aj stresy. Ale to všetko predsa k práci patrí. No nie?!

Prišli sme sem s odhodlaním niečo dokázať a s rovnakým nasadením sa každý deň vraciame do práce, kde sa naučíme vždy niečo nové.

A preto odporúčam všetkým naším rovesníkom aby prekonali svoj strach a skúsili to presne tak ako my. Možno za pár rokov už tu taká možnosť nebude.

Valéria Valeková a študenti Strednej odbernej školy zo Starej Ľubovne so srdečným pozdravom z malebnej dedinky Rust (Európa park) na juhozápadnej časti Nemecka.

Laura Hajzoková

Štyri mesiace sme s kamarátkou brigádovali počas letných prázdnin v Europa-Parku v Nemecku. Bola to pre nás obe naozaj veľká skúsenosť, naučili sme sa množstvo nových užitočných vecí a hlavne sme si zlepšili cudzí jazyk. Europa-Park ponúka skutočne veľa pracovných príležitostí. Tá naša bola v gastronómii. Ľudia boli všade veľmi príjemní, čo som bola milo prekvapená. S každým sa dalo poľahky dohodnúť, či už s kolegami alebo nadriadenými, takže nevznikali žiadne zbytočné spory a každý problém sa ihneď riešil. Výhodou bol aj profesionálny prístup, či už k zamestnancom alebo k zákazníkom. Napriek tomu, že práce bolo veľa, v konečnom dôsledku to za to stálo.

WordPress Lightbox Plugin